İzleyicilerden gelenler

Yakup İsmailoğlu 
Stuttgart Üniversitesi Türk Öğrenci ve Akademisyenleri Çalışma Grubu

Değerli Özü-Türk ve TRT Yapımcıları,  

Hazırladığınız Belgeseli büyük bir keyif ve gurur ile seyrettik. Avrupa'da bir Türk insanın yüreğini hoplatabilecek ve gerçekten ilginç bir program hazırladığınız için çok teşekkürler... Elinize sağlık! 

Bu program aslında Avrupa da bir Türk Kültürün ve Varlığının yüzyıllarca mevcut olduğunu ve Avrupa'nın bize anlatmaya çalıştığı yönlü ve kendi çıkarları doğrultusunda saptırılmış tarihin ne kadar tek taraflı olduğunun bir kanıtıdır.

Oradaki insanların kendi dillerini artık konuşmaması ve isimlerin dahil Tatar-Türk kimliklerini yavaş yavaş kaybettiklerini görünce, Avrupa'da bir Türk insanı olarak Türkiye Cumhuriyetinin o insanlara kültürel bağlarını tazelemek, çocuklarına tekrar kendi kimliklerini kazandırmakta derhal yardımcı olmasını candan dilerim. 

Çalışmalarınız ve sergilediginiz güzel belgeler için tekrar teşekkür ederim. Çalışmalarınıizda başarılar dilerim. 

Sağlıcakla kalın,

Selamlar ve Saygılar.Av. Murat Emre Turhan
Ankara

Merhaba Neşe Hanım,
 
Daha önce de TRT'deki programlarınızı izledim ve Kırım Tatarları, Kıpçak-Kumanlar ve dun gece de (19 Kasım) Karaylarla ilgili olan programınızı büyük bir ilgi ve mutlulukla ikinci kez izledim. Bu çabalarınızdan ötürü bir kültür ve medeniyeti kurtarma ve varlık ve yokluk arasındaki kadim ve büyük bir ulusun son temsilcilerini Büyük Türk dünyasına yaptığınız programla ölümsüzleştirdiğiniz için ve dikkatleri bu yöne çektiğiniz için ne kadar teşekkür edilse azdır.

Ben programınızı izlerken güzel bir şarkı vardı arka fonda, küçük bir kızdı söyleyen sanırım. Gözlerim doldu her defasında o şarkıyı söylerken. Daha önce de Kırım sürgününde bir teyze de 'Kırım'da kimse kalmadı' gibi bir nakaratlı şarkı söylerken aynı şeyleri hissettim.

Beni üzen bir diğer husus ise Litvanya gibi bir yerde kendinden olmayan Karayların kültürü ve diliyle günümüze kadar varlığını sürdüurmüşken Türkiye'de bu izlerin silindiği endişesidir.

Size, ekibinize ve Zafer Karatay beye de, ki sanırım eşiniz soyisminden anlaşıldığına göre, bu izleri kaybolan kültür ve medeniyet miraslarını korumadaki katkılarınız ve çabalarınız için tekrar çok tebrik, teşekkür ve minnetimi sunarım. Ayrıca TRT'ye de çok teşekkür ederim.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Çok sevgi ve saygılar sunarım. Aslıhan ve Şükran Şen
New Jersey, ABD

Değerli Program Yapımcıları,  

TRT-int'deki Karay Türkleri programınızı annemle birlikte izledik. Çok etkilendik. Biz de kendimizi Karaçay Türkleri olarak Karay'lara çok yakın hissettik.

Konuştuğumuz dilden, Kuzey Kafkas bölgesinden geldiğimiz için, giyiniş tarzımıza, yaptıgımız yemeklere, danslarımıza, hatta dış görünüşümüz (aşarigibiz, icerigibiz, kiygenibiz, soleşegen tilibiz, tepsovubuz, toylaribiz, bet tursunubuz) dahi birbirine çok benziyor gibi geldi bize. Sanki ekranda kendi tanıdığımız akrabalarımızı izliyor gibiydik. Farklı gelen tek şey dinimiz, biz Müslümanız.

Mümkün olsa onlarla biz de tanışmak isterdik. Biz ABD New Jersey'de oturuyoruz. Burada 3,000 kişi kadar bir Karaçay toplumu var.

Selam ve Sevgiler,
Nilgün Katipoğlu
İzmir 

Sayın Neşe Sarısoy Karatay,

Özütürk belgeselinin son bölümünü izlemiş ve üzgün bir ruh halinde bulunuyorum. Tadı damağımızda kalan o harika emeğiniz için sizi tebrik etmek istedim. Türk dili ve edebiyatı ikinci sınıf öğrencisiyim ve bu türden çalışmalara öylesine açız ki, belgeselinizi bir ders dikkati ile takip ettim.

Bu alanda eğitim almıyor olsaydım da her Türk insanı gibi belgeseli zevkle izleyecektim. Size yürekten teşekkür  
ediyorum.

Temennim odur ki belgeseliniz aynı duyarlılıkla devam etsin. Çünkü daha ziyaret edilmeyi bekleyen ne çok Türk var kim bilir... Tekrar tekrar beğenilerimi sunuyorum. İyi çalışmalar. 
Selahattin Boran

Sayın Neşe Sarısoy KARATAY ve ekibi, 

Avrupa'da unutulan Türk kavimleri gün ışığına çıkıyor, Kumanlar, Karaylar ve Tatarlar... programı,

Yaptığınız çalışmalar için çok teşekkür ederim. Ellerinize, yüreğinize sağlık. Lütfen daha çok program yapar mısınız? Bu belgeselin CD kayıtlarını satın almak istiyorum. 

Ömer KUTLUĞ

Öncelikle iyi günler diliyorum. Ben Ömer KUTLUĞ. 17.09.2007 tarihinde yayınladığınız Litvanya ve Polonya'daki Tatarlar programınızı izleyemedik. Eşim Litvanya vatandaşı ve beraberce programı izlemek istiyoruz. 

Sizden ricamız, eğer tekrar yayınınız var ise bize gün ve tarihi bildirirseniz çok seviniriz. Başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.

Şimdiden teşekkürler. 
Metin ATEŞ

Sn. Neşe Karatay Hanımefendi, 

Biraz önce gece saat 02:00'de bir arkadaşımın heyecanlı telefonu ile karşılaşma imkanı bulduğum Belgeselinizin 4. Bölümüne ait son dakikaları büyük bir heyecan ve ilgi ile takip ettim. Keşke daha önceden duysa idim.

Geleneksel okçuluk ekibi olarak Ağustos ayı içerisinde Macar 
dostlarımızla bir okçuluk müsabakasında idik. 5 gün süresince 12 kişilk ekibimizle Türk kültürünü tanıtma şansımız da olmuştu. Orada bize çok iyi Türkçe bilen Gabor Szölössy dostumuz eşlik ve rehberlik etmişti. 

Eğer mümkün ise Türk kültürü aşığı bu dostumuza belgeselinizin özellikle 4. ve önceki bölümlerini izletebilmek, izlemek ve dahası 150 kişilik Geleneksel Türk Okçuluğu gönüllüsü ortak listemizle paylaşmak isterim. Sitenizdeki tanıtım jeneriğinden hareketle YouTube'da bir kaç bölüme rastladım fakat özellikle Macaristan ve Okçuluk konulu 4. bölümü bulamadım. 

Yardımcı olmanız dileği ile 
 
Saygı ve selamlar
Alp Cenk Çenet  

İyi günler Neşe Hanım,

Belgeselinizi büyük kardeşimden duydum. Ne yazık ki şu ana kadar seyredemedim. Ancak 8 ekim 2007'deki bölümünü  seyredebilmek için ajandama notumu aldım.

Bu arada Ulaşlı Türklerindenim. Osmaniye İli Çardak Köyü nüfusuna kayıtlıyım.

Sizden isteğim, kaçırdığım iki programı tekrar nasıl  izleyebilirim? Bu bölümleri elde edebilme şansım var mı? Yani geçmiş bölümleri bulabilme şansım var mı veya tüm bölümler bittikten sonra tüm belgeselin CD'sini nereden bulabilirim? Hiç olmazsa geçen 2 bölümün CD'sinde veya bulabileceğim bir site konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla.
Hulusi Şenel

Neşe hanım,

Öncelikle bayramınızı kutlar selam ve sevgilerimi iletirim.

Özü-türk belgeseliniz hakkında büyük övgüler aldım. Ancak bu belgeselin TRT-int kanalıyla ne zaman buralara ulaşacağını merak ediyoruz. Bu konuda bizi aydınlatırsanız ve belgesel hakkında kısa bir bilgi verirseniz size minnettar kalırız...

Selam ve sevgiler.
Murat Kılıç
Tarih öğretmeni

Sayın hocam,

Yapımlarınızı beğeniyle izliyoruz. Bunları ögrencilerimize de  
izletmek istiyorum. Temin etme konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Youtube'ye bazı yayımlarınız verilmiş. Ancak bunları projeksiyon cihazıyla verimli bir şekilde kullanamıyoruz. Görüntüler kalitesiz oluyor Youtube'de.

Eğitimde kullanmak istediğimiz yayımlarınız: 

"Kırım belgeseli " 
"Preveze deniz zaferi" 
"Fatih ve fetih " 
"Osmanlı Devleti'nin doğuşu" 

ve özellıkle de Özü Türk belgeseli

Saygılarımla
Kartalgöz

Selamlar 

Ben Amerika'da yaşayan bir Türküm. Sizden ricam mümkünse bu belgeseli internet ortamında da yayınlamanız. Eğer yayınlanabilirse yurtdışında yaşayan Türkler de seyredebilir. 

Şimdiden verdiğiniz bütün emekler için teşekkur ederim. 
Orhan Köktaş
Brüksel, Belçika

Sayın Neşe Hanım, 

TRT-2'de yayımlanan ÖzüTürk belgeselenini izledim. Çok beğendim. Sizi ve bu belgeselde emeği geçen arkadaşlarınızı kutluyorum. Yanılmıyorsam CNN-Türk'te bir belgesel de size aitti (Kırım Tatarlarıyla ilgili), onu da çok beğenmiştim.

Çalışmalarınızın devamı gelecektir. Umarım..

Size ve eşinize en derin saygılarımla...
Yard. Doç. Dr. A.Temizkan 
Ege Üniversitesi 
Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü 
Türk Tarihi Anabilim Dalı  

Sayın Neşe Sarısoy Hanımefendi ve Zafer Sarısoy Beyefendi,

Hazırlamış olduğunuz belgeseli büyük bir beğeni ve duygu yoğunluğu içerisinde izledim. Bu vesileyle size sonsuz teşekkür ve minnetlerimi iletmek isterim.
Doğan Oğuzhan

Merhaba,

Bu aksam TRT2'de Kıpcak Türkleri belgeselini izledim. İlk defa denk geldi. Çokk nefis olmuş. Tebrik ederim.

Aslında ne kadar büyük bir medeniyetten geldiğimizi çoğu insan bilmiyor. Oradaki insanların İstanbul'a Turkiye'ye selam göndermeleri çok ibretlik bir mesaj aslında.

Bu tip belgesel yayınlar devam etmeli. Dünyanın en ücra köşesinde de olsa kardeşlerimizi bulmanız gerekir.

Kolay gelsin,
Başarılar. Dr. Yüksel HOŞ
DOĞA EĞİTİM KURUMLARI BİLİM KURULU 
Bostancı Doğa Koleji


Neşe hanım öncelikle yapıtınız için gerçekten sizi tebrik etmek isterim. Programınız gerçekten hoş ve bir o kadar da gerekli.

Özü Türk programınızda kullandığınız Tatarcayı andıran şarkı çok güzeldi ve öğrencilerime söz verdim sizin için bulacağım dedim, hani bir yerinde "sarardım soldum" diyordu işte o şarkı. 

Açıkçası bu şarkının mp3'ü sizde varsa atach olarak yahut bizzat şarkıyı söyleyenin adını ve şarkının adını da söylerseniz bulmaya çalışırım. Ancak sanıyorum büyük ihtimalle kendi olanaklarımla bulmam imkansız. 

Saygılar Sevgiler. 
İskender Tus

Çok güzel olmuş elinize sağlık. Neşe hanımı da tebrik ederim 

Selamlar,
Hayırlı ramazanlar 
Emine Gürsoy-Naskali

Nese hanım, Zafer bey, 

Özü Türk programınız nefisti, kutlarım. Başarılarınızın devamı dileklerimle, 
Bahadır Karakaş

Merhaba,

Dün Özü-Türk belgeselini izledim ve gerçekten çok beğendim, yaptığınız bu güzel program için sizleri tebrik ederim.

Elinizde bu programda edindiğiniz doküman varsa mail ile gönderirseniz çok sevinirim. Ayrıca programda çeşitli ülkelerdeki Karay-Kuman ve Tatar derneklerinden bahsediliyor, buradaki yetkililerin ve derneklerin mail adresleri ve internet sitelerinin adresleri varsa elinizde gönderirseniz sevinirim.

Oradaki soydaşlarımızla yazışmayı bilgi ve kültürel alışverişte bulunmayı arzu ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla,
Doç. Dr. Ersel Onrat 

Saygıdeğer Yapımcı, Yöntmen ve Genel Danışman Üstadlar,

Bu yıl izlemiş olduğum en güzel kültürel belgesel program... Başta siz sayın Karatay'lar olmak üzere programa emeği geçmiş olan tüm ekibe teşekkür ediyorum ve onları tebrik ediyorum (tebrik etmek haddime değil ama, kelimeler bulamıyorum).

Program çok kısa sürdü, tadı damağımda kaldı. Diğer bölümleri candan ve içten bekliyorum.

Saygılarımla
Mehmet İbrahim Aldemi
Almanya

Merhabalar,

Özütürk belgeselinin TRT-2'de malesef son bölümü görebildim. Şansıma TRT-INT'deki tekrarında hepsini görebildim.

Sizleri bu çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Hem bizlere yüzyıllardır Avrupa'da yaşayan Türk topluluklarını tanıttınız, hem de ziyaretinizle orda yaşayan Türkleri mutlu ettiniz.

Ben 34 senedir Almanya'da yaşıyorum,39 yaşındayım. Belgeselinizi mesela Moldovya'da yaşayan Gagavuz Türkleri ile Bulgaristan ve Romanya'da yaşayan Türk ve Tatarlarla devam ettirirseniz seviniriz.

Saygılarımla.
Semih Erdur
Belgrad

Neşe Hanımefendi, 

Belgrad'tan selamlar. Eşimle birlikte, Özü-Türk Belgeseli'ni büyük bir merakla ve beğeniyle seyrediyoruz. Ellerinize sağlık. Yapımda emeği geçen tüm ekibinizi ve sizi yürekten kutlarız.  

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz. 
Aydın Koçak 
Viyana, Avusturya

Neşe Hanım merhaba ! 

İnternet üzerinden tesadüfen izlediğim "ÖZÜ TÜRK" programından o kadar etkilendim ki, hemen sizinle ilgili bilgiler aramaya başladım.

Lütfen yılmayın yıkılmayın ve bu tür ve buna benzer kaliteli, seviyeli yapımlar yaparak hem bizleri hem TÜRK DÜNYASINI, hem de TÜRK DÜNYASINI tanımayan zavallıları bilgilendirin.

19 yıldır Avusturya/Viyana'da yaşayan 3 çocuk babası bir Türk olarak bu belgeselleri hem ulaştirabildiğim herkese izlettireceğim, hem de çocuklarıma MİRAS olarak bırakacağım.

Sizden bir şey rica ediyorum. Adı geçen belgeselleriniz ve  şahsi sitenizden adlarını öğrendiğim bu belgeselleri nasıl ve nereden temin edebilirim (ücretli) ? Eğer yardımcı olabilirseniz Avusturya'da yaşayan pek öok Türkün "Asimilasyonunu" önlemiş olacaksınız. Şimdiden teşekkür ediyorum. 

İyi çalışmalar 
eczane_oral@....com

Size çok teşekkür etmek yeterli olacağını sanmıyorum sadece bu çabanızdan dolayı sizlere ancak saygı duyuyorum. "HELAL OLSUN" demekten de kendimi alamıyorum. Prof. Dr. Ahmet KAYA 

TRT'ye,

Geçen hafta biten ve Neşe Sarısoy Karatay - Zafer Karatay yönetimindeki Özü Türk belgeselini ailecek çok beğendik. Kaçırdığımız bazı bölümlerin TRT INT'de yayınlanacağını öğrenerek sevindik.  

Bazı duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye toprakları dışındaki insanımızın başka kültürler içinde olmalarına rağmen, nasıl yaşadıklarını, çocuklarına adet ve örfümüzü öğretme çabalarını içimiz burkularak seyrettik.  

İnanıyorum ki böyle kültür programları, ülkemiz sınırları içinde yaşayanlar için de; TRT yayınları sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde yaşayanlar için de çimento görevi yapmaktadır. Bu malzeme vardır, bu kültür birikimi vardır. Yeter ki birileri zahmet edip onları gidip bulsun, yollar aşsın, çekimler yapsın. Biz de TRT sayesinde sıcacık evimizde seyredelim. 

Teşekkürler, ellerinize kollarınıza sağlık. Bu programların devamının geleceğini umarak sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. 

Basında Özü Türk Belgeseli

TRT

ÖZÜ-TÜRK belgeseli Avrupada unutulan Türk kavimlerini gün ışığına çıkarıyor. Kumanlar... Karaylar... Tatarlar...

Qırım Haber Ajansı
16 Eylül 2007

TRT'den yeni belgesel: "Özü Türk"

Qırım Haber Ajansı
16 Eylül 2007

"Özü Türk" belgeselinin web sitesi açıldı

Zaman Gazetesi
17 Eylül 2007

Onların Özü-Türk...

Yüzyıllardır Avrupada yaşayan Türk topluluklarının az bilinen öyküsü Özü-Türk belgeseliyle ekrana taşınıyor.

Neşe Sarısoy Karatayın çekimlerini Litvanya, Polonya, Kırım, Macaristan ve Finlandiyada gerçekleştirdiği Özü-Türk, akraba kavimlerin kültürünü anlatıyor. Litvanya, Polonya, Kırım ve Türkiyede yaşayan Türk asıllı Musevî topluluk Karayların yaşlılarının görüntüleriyle başlayan yapımda, Karayların tarih sahnesine çıkışlarından günümüze uzanan serüvenleri anlatılıyor. Yahudiliğe bağlı dinî ritüellerinden görüntülerle hareketlenen belgeselin dikkat çeken kısımları arasında Karayların Talmudu kabul etmedikleri ve yalnızca Tevrata sımsıkı bağlı kaldıkları, Musevilerle evlilik yapmamaları yer alıyor. TRT 2 / 22.30

Türk Gündem
17 Eylül 2007

ÖZÜ TÜRK BELGESELİ

Yüzyıllar önce ayrıldığımız akraba topluluklarından selam getiriyor...

Haklarında çok az şey bilinen bu Türk toplulukları, kültürleri, şarkıları ve günlük yaşantılarıyla TRT ekranlarında...

Bazen biz Türkler koca dünya'da hatta Avrupa'da yalnız olduğumuzu hissederiz. Almanlar Fransızlarla, İngilizler Hollandalılarla, İtalyanlar İspanyollarla akrabadır ve hatta hepsi sonuçta birbiri ile akrabadır. Ancak biz Türkler Batı'ya baktığımızda kendimize akraba bulamayız. Ve kendimizi buralarda hep yalnız hissederiz. Aslında Avrupa'da hiç de yalnız değiliz, çünkü yüzyıllar önce Batı'ya göç etmiş akraba topluluklarımız Avrupa'da yaşıyor. Onlar bizi çok iyi tanıyor, ancak biz onları pek tanımıyoruz. Litvanya'da Karay Türkleri, Macaristan'da Kumanlar, Polonya'da Kıpçak Türkleri bizden bir selam bekliyor... Yüzyıllardır Avrupa'da yaşayıp farklı kültürlerde varolmayı başarabilen Türk topluluklarının az bilinen öyküsü TRT ekranlarında Özü-Türk belgeselinde ses buluyor.

Ödüllü belgeselci Neşe Sarısoy Karatay'ın çekimleriniLitvanya, Polonya, Kırım, Macaristan ve Finlandiya'da gerçekleştirdiği belgesel, akraba kavimlerin kültürünü, günlük yaşantılarını, dini geleneklerini ekranlara taşıyor. Çok zengin, ilgi çekici görüntüler ve röportajlarla dolu "Özü-Türk" belgeseli Macaristan'daki bir Kuman'ı, Litvanya'daki bir Karay'ı evinize konuk ediyor.

Yayın
17.09.2007 22:30 / TRT2
17.09.2007 02:05 / TRT2
18.09.2007 07:25 / TRT2

Akşam Gazetesi, Burhan Ayeri
19 Eylül 2007

Belgeseller RTÜK zoruyla da izlenmeli
İlk gözağrımıza epeyce yer vermek istiyoruz. TRT'den söz ettiğimizi anlamışsınızdır. Bu işi yaparken Necati Göksel'in maillerinden söz etmeyeceğiz. O konu kapandı. Öncelik TRT-2'de yayınlanan Özü-Türk belgeselinin.

Neşe Sarısoy Karatay, pazartesi akşamı ilk kısmı yayınlanan belgeselin 4 bölümünü yollamış. Büyük zevkle seyrettik. Avrupa'da asırlardır yaşayan ancak bizde tanınmayan topluluklar anlatılıyor. 7 hafta boyunca bu titiz çalışmayı seyretme imkânını bulacaksınız.

Aklınıza kimler geliyorsa, birbirleriyle akraba. Almanlar Fransızlar'la, İspanyollar İtalyan'larla. Hollanda'lılar İngilizler'le. Sıra bize gelince, batıdan pek hısım bulamıyoruz. Aslında bunun doğru olmadığını Karatay ve ekibi ispatlıyor. Belli ki uzun ve titiz çalışma, 'Ben Türküm' demekten gurur duyanlar için muhteşem belgesel.

Dramatik olan, Özü-Türk'ün tanıtım bilgisini sadece bir tek gazetede görebilmemiz. Seyredilmesi gerek bu belgeseli daha fazla izleyiciye ulaştırmanın tek yolu olduğunu düşünüyoruz; RTÜK. Ceza kestiği kanallara Özü-Türk'ü yayınlama mecburiyeti getirmeli...

Televizyon Gazetesi
19 Eylül 2007

RTÜK'e dikkat çekici öneri
TRT 2'de ekrana gelen Özü-Türk belgeselinden övgüyle bahseden Akşam yazarı Burhan Ayeri, RTÜK'e öneride bulunarak ceza kestiği kanallara bu belgeseli yayınlama zorunluluğu getirmesini istedi.

Öncelik TRT-2'de yayınlanan Özü-Türk belgeselinin. Neşe Sarısoy Karatay, pazartesi akşamı ilk kısmı yayınlanan belgeselin 4 bölümünü yollamış. Büyük zevkle seyrettik. Avrupa'da asırlardır yaşayan ancak bizde tanınmayan topluluklar anlatılıyor.

7 hafta boyunca bu titiz çalışmayı seyretme imkânını bulacaksınız. Aklınıza kimler geliyorsa, birbirleriyle akraba. Almanlar Fransızlar'la, İspanyollar İtalyan'larla. Hollanda'lılar İngilizler'le. Sıra bize gelince, batıdan pek hısım bulamıyoruz. Aslında bunun doğru olmadığını Karatay ve ekibi ispatlıyor. Belli ki uzun ve titiz çalışma, ‘Ben Türküm' demekten gurur duyanlar için muhteşem belgesel.

Dramatik olan, Özü-Türk'ün tanıtım bilgisini sadece bir tek gazetede görebilmemiz. Seyredilmesi gerek bu belgeseli daha fazla izleyiciye ulaştırmanın tek yolu olduğunu düşünüyoruz; RTÜK. Ceza kestiği kanallara Özü-Türk'ü yayınlama mecburiyeti getirmeli...

Burhan Ayeri / Akşam

Medyarazzi.com
19 Eylül 2007

AKŞAM'IN "EKRAN POLİSİ" BURHAN AYERİ, RTÜK'E HANGİ ÇAĞRIYI YAPTI?

AKŞAM yazarı Burhan Ayeri, bugünkü köşesinden RTÜK'e ilginç bir çağrıda bulundu... Ayeri'ye göre RTÜK zoruyla hangi programlar ekrana getirilmeli? Kanallar hangi programı yayınlamak zorunda olmalı?

İlk gözağrımıza epeyce yer vermek istiyoruz. TRT'den söz ettiğimizi anlamışsınızdır. Bu işi yaparken Necati Göksel'in maillerinden söz etmeyeceğiz. O konu kapandı. Öncelik TRT-2'de yayınlanan Özü-Türk belgeselinin. Neşe Sarısoy Karatay, pazartesi akşamı ilk kısmı yayınlanan belgeselin 4 bölümünü yollamış. Büyük zevkle seyrettik. Avrupa'da asırlardır yaşayan ancak bizde tanınmayan topluluklar anlatılıyor. 7 hafta boyunca bu titiz çalışmayı seyretme imkânını bulacaksınız. Aklınıza kimler geliyorsa, birbirleriyle akraba. Almanlar Fransızlar'la, İspanyollar İtalyan'larla. Hollanda'lılar İngilizler'le. Sıra bize gelince, batıdan pek hısım bulamıyoruz. Aslında bunun doğru olmadığını Karatay ve ekibi ispatlıyor. Belli ki uzun ve titiz çalışma, ‘Ben Türküm' demekten gurur duyanlar için muhteşem belgesel. Dramatik olan, Özü-Türk'ün tanıtım bilgisini sadece bir tek gazetede görebilmemiz. Seyredilmesi gerek bu belgeseli daha fazla izleyiciye ulaştırmanın tek yolu olduğunu düşünüyoruz; RTÜK. Ceza kestiği kanallara Özü-Türk'ü yayınlama mecburiyeti getirmeli...

Zaman Online, Belgesel Ekranı
24 Eylül 2007

TRT 2: Özü Türk belgeselinin 2. bölümü 22.30da yayınlanıyor. Belgeselde kökleri, Hazar İmparatorluğuna kadar dayanan Musevi dinindeki Karay Türkleri ele alınıyor.

Qırım Haber Ajansı
28 Eylül 2007

Avrupa'da unutulan Türk kavimlerinin izini süren süprizlerle dolu belgesel, «Özü-Türk» şimdi de Macaristan'da yaşayan akrabalarımızı evlerimize konuk ediyor

Zaman Online
22 Ekim 2007

Avrupa'daki Türk kavimlerinin izini süren 'Özü-Türk' belgeselinin bu akşamki bölümünde, Polonya'da yüzyıllardır yaşayan Kıpçak Türkleri anlatılıyor.

Kırk Ambar

ÖZÜTÜRK Belgesel TRT 2de, 17 Eylül Pazartesi 22:30da. 7 hafta boyunca

1923turk.org

ÖZÜ-TÜRK belgeseli Avrupa'da unutulan Türk kavimlerini gün ışığına çıkarıyor.
Kumanlar... Karaylar... Tatarlar... Yüzyıllar önce Avrupa'ya göç ettiler...
Asırlardır kimliklerini unutmadılar... Özü-Türk...
belgeseli, Litvanya'dan Polonya'dan Macaristan'dan ve Finlandiya'dan, unutulan
Türk kavimlerinden ekrana sevgiler taşıyor...

Yüzyıllar önce ayrıldığımız akraba topluluklarından selam getiriyor...

Haklarında çok az şey bilinen bu Türk toplulukları, kültürleri, şarkıları ve günlük
yaşantılarıyla TRT ekranlarında...

Bazen biz Türkler koca dünya'da hatta Avrupa'da yalnız olduğumuzu hissederiz. Almanlar Fransızlarla, İngilizler Hollandalılarla, İtalyanlar İspanyollarla akrabadır ve hatta hepsi sonuçta birbiri ile akrabadır. Ancak biz Türkler Batı'ya baktığımızda kendimize akraba bulamayız. Ve kendimizi buralarda hep yalnız hissederiz. Aslında Avrupa'da hiç de yalnız değiliz, çünkü yüzyıllar önce Batı'ya göç etmiş akraba topluluklarımız Avrupa'da yaşıyor. Onlar bizi çok iyi tanıyor, ancak biz onları pek tanımıyoruz. Litvanya'da Karay Türkleri, Macaristan'da Kumanlar, Polonya'da Kıpçak Türkleri bizden bir selam bekliyor... Yüzyıllardır Avrupa'da yaşayıp farklı kültürlerde varolmayı başarabilen Türk topluluklarının az bilinen öyküsü TRT ekranlarında Özü-Türk belgeselinde ses buluyor.

Ödüllü belgeselci Neşe Sarısoy Karatay'ın çekimleriniLitvanya, Polonya, Kırım, Macaristan ve Finlandiya'da gerçekleştirdiği belgesel, akraba kavimlerin kültürünü, günlük yaşantılarını, dini geleneklerini ekranlara taşıyor. Çok zengin, ilgi çekici
görüntüler ve röportajlarla dolu "Özü-Türk" belgeseli Macaristan'daki bir Kuman'ı, Litvanya'daki bir Karay'ı evinize konuk ediyor.

Yayın
17.09.2007 22:30 / TRT2
17.09.2007 02:05 / TRT2
18.09.2007 07:25 / TRT2